Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Seminarium naukowe Centrum Studiów i Edukacji na rzecz Bezpieczeństwa UWr "Zapomniane morze? Polska - Bałtyk” 25.02.2021

index

W przyszłym tygodniu 25.02 (czwartek) zapraszamy na kolejne seminarium naukowe "Zapomniane morze? Polska - Bałtyk" na platformie UWr MS Teams
Data 25.02.2021, rozpoczęcie 10.00 - zakończenie o 13.00
Rejestracja pod linkiem: https://bit.ly/3u9Zu60

Zagadnienia dotyczące znaczenia dostępu do morza i wynikającymi z tego konsekwencjami są stałą częścią polskiej debaty o bezpieczeństwie. Regularnie przedmiotem sporów i polemik są decyzje dotyczące nabycia nowych lub używanych okrętów, oraz kierunku rozwoju Marynarki Wojennej.

Mniej zauważalne, a dużo ważniejsze są jednak zagadnienia rozwoju Morskich Farm Wiatrowych, rozbudowa polskich portów morskich w globalnym kontekście wymiany towarowej oraz zdolności do udziału w międzynarodowych działaniach dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych i eksploatacji dna morskiego poza Bałtykiem.

Ważne wydają się rownież historyczne uwarunkowania dotyczące najszerszego w dziejach Polski dostępu do morza, świadomości jego znaczenia dla rozwoju gospodarczego państwa i regionu oraz postrzegania roli sił morskich we współczesnych uwarunkowaniach przez społeczeństwo i media.
Z tych powodów, celem seminarium jest stworzenie płaszczyzny dyskusji pomiędzy specjalistami reprezentującymi rożne perspektywy zawodowe i doświadczenia, poświęconej cywilnym i wojskowym aspektom bezpieczeństwa morskiego państwa.

Podczas seminarium omawiane będą zarówno zagadnienia związane z gospodarką morską, bezpieczeństwem energetycznym, rolą współczesnych sił zbrojnych oraz perspektywami rozwoju Marynarki Wojennej.
Data: 25 lutego 2021 (czwartek ) godzina 10.00

Moderatorzy:
- prof. UWr dr hab. Barbara Wiśniewska – Paź, kierownik Centrum Studiów i Edukacji na Rzecz Bezpieczeństwa UWr
- dr Michał Piekarski – Zakład Studiów nad Bezpieczeństwem ISM UWr
- dr Radosław Tyślewicz, Akademia Marynarki Wojennej

Uczestnicy:
- prof. dr hab. Piotr Mickiewicz – Instytut Politologii Uniwersytetu Gdańskiego
- kmdr ppor. Oskar Draus – Centrum Operacji Morskich -Dowództwo Komponentu Morskiego
- dr Łukasz Wyszyński – Akademia Marynarki Wojennej
- Dawid Kamizela, dziennikarz – „Nowa Technika Wojskowa”/ „Frag Out”
- Wojciech Budziłło, publicysta morski
- Marcin Wojciechowski – Zarząd Portu Gdynia