Znajdujesz się w: Strona główna > O nas
CENTRUM STUDIÓW I EDUKACJI NA RZECZ BEZPIECZEŃSTWA
WYDZIAŁ NAUK SPOŁECZNYCH
UNIWERSYTET WROCŁAWSKI
Centrum Studiów i Edukacji na rzecz Bezpieczeństwa UWr powstało 27.03.2020 roku na mocy Zarządzenia Rektora UWr Nr 36/2020 zgodnie z Ustawą o Szkolnictwie Wyższym oraz Statutem Uniwersytetu Wrocławskiego. Centrum jest jednostką badawczą i dydaktyczną Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego, która w założeniu będzie realizować szereg celów i zadań na rzecz Uniwersytetu Wrocławskiego poprzez współpracę z szeroko rozumianym otoczeniem zewnętrznym (w tym - innymi uczelniami - cywilnymi i wojskowymi oraz instytucjami rządowymi i pozarządowymi z zakresu edukacji i bezpieczeństwa etc.)
Do podstawowych celów działalności Centrum należy:
- Organizacja i działalność platformy studyjnej, badawczo-diagnostycznej i wdrożeniowej w zakresie interdyscyplinarnych analiz, studiów i edukacji na rzecz bezpieczeństwa, ochrony praw podstawowych i zagrożeń w zakresie działalności organizacyjnej Uniwersytetu Wrocławskiego i innych zainteresowanych współpracą podmiotów, zwłaszcza edukacyjnych (w tym uczelni, szkół, instytucji różnego szczebla w kraju i zagranicą) w zakresie (analiz studyjnych, diagnostycznych, projektów wdrożeniowych); współpraca uczelni z bliższym i dalszym otoczeniem (instytucje edukacyjne / publiczne / społeczne / non-profit, wojsko, służby) oraz realizacja III misji Uniwersytetu. Podstawowe zadania Centrum to: inicjowanie, organizowanie, współpraca, prowadzenie i koordynowanie interdyscyplinarnych studiów / badań / projektów wdrożeniowych w w/w zakresie; inicjowanie i koordynowanie współpracy i udziału Uniwersytetu Wrocławskiego z zakresie w/w problematyki w projektach krajowych i międzynarodowych, prowadzenie działalności wydawniczej w ramach trzech serii w wydawnictwach z listy ministerialnej w Toruniu i w Warszawie: BEZPIECZEŃSTWO A EDUKACJA, PRZESTRZEŃ PUBLICZNA - TERRORYZM – BEZPIECZEŃSTWO oraz BEZPIECZEŃSTWO - INFRASTRUKTURA KRYTYCZNA - ZAGROŻENIA.
- Organizacja i działalność platformy konferencyjno-seminaryjnej i edukacyjno-szkoleniowej konferencji krajowych i międzynarodowych, seminariów i warsztatów tematycznych, cykli szkoleniowych, studiów podyplomowych, doradztwa/ekspertyz, opracowywania i realizacji projektów w zakresie bezpieczeństwa, edukacji na rzecz bezpieczeństwa, ochrony praw podstawowych i zagrożeń kryzysowych, w kraju i za granicą (m.in. kontynuacja: projektu #BEZPIECZNIE UWr na naszym Uniwersytecie - uwrażliwiania społeczności uniwersyteckiej na różnego typu zagrożenia - aktualnie przygotowywana jest V edycja #BEZPIECZNIE UWr 2020/2021; Kongresu „SAFE PLACE” dot. bezpieczeństwa antyterrorystycznego budynków użyteczności publicznej - jak sytuacja epidemiczna się ustabilizuje odbędzie się IV Kongres Międzynarodowy SAFE PLACE 2021, Jachranka/k.Warszawy/; sprawowania patronatu naukowego, wsparcia merytorycznego i współpracy w ramach projektu „Bezpieczny Dolnoślązak” prowadzonego przez Wydział Bezpieczeństwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego; seminariów i konferencji z zakresu edukacji na rzecz bezpieczeństwa). Realizacja projektów odbywać się będzie w oparciu o współpracę z uczelniami cywilnymi i wojskowymi oraz podmiotami i instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i porządek publiczny. W tym celu przygotowane i zawarte zostały z inicjatywy kierownika Centrum porozumienia międzyuczelniane m.in. pomiędzy UWr (Centrum Studiów Edukacji na rzecz Bezpieczeństwa UWr) a Akademią Wojsk Lądowych, Akademią Marynarki Wojennej, Akademią Sztuki Wojennej oraz Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych. W trakcie przygotowań jest zawarcie porozumienia z Centrum Prewencji Terrorystycznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Wydziałem Edukacji i Wydziałem Bezpieczeństwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
- Organizacja i koordynacja platformy konsultacyjno-informacyjnej (tworzenie strukturalnych sieci współpracy z instytucjami i organizacjami krajowymi oraz międzynarodowymi (w tym stowarzyszeniami i towarzystwami naukowymi, ekspertami) odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i edukację na rzecz bezpieczeństwa (w sektorze publicznym i prywatnym) w tym uczelni, instytucji non-profit, instytutów badawczych, itp. oraz wojska (w tym uczelni wojskowych) i służb państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny.